maanantai , 26 lokakuu 2020

Kankaanpään maraton – 17.10.2020

Maraton miehet 42,195 km
1 Ole Antti Halonen Kotka 2.28.35
2 Juuso Simpanen Finnish Marathon Runners 2.33.39
3 Teemu Törmälä Diablos Rojos 2.48.43
4 Timo Vuolle Puijon Mahti 2.54.21
5 Samuli Nieminen West Coast Ultra Runners 2.54.49
6 Antti Uusitupa Turun Urheiluliitto 2.55.24
7 Toni Janka Helsinki 2.59.50
8 Tero Halme FMR 3.00.05
9 Jussi Kinnunen Valkeakoski 3.04.26
10 Jukka Helin Kokemäki 3.36.48
11 Teppo Laitala Härmä 3.40.56
12 Ville Taimi Ylöjärvi 3.41.13
13 Juhani Yli-Marttila Team Rahola 3.46.37
14 Henri Juhala Tampere 3.51.44
15 Tuomas Tavaststjerna Kankaanpää 3.51.51
16 Tatu Syvärinen Luvia 3.51.53
17 Jere Niemi 3.54.42
18 Matti Saari Ikaalinen 3.57.20
19 Pasi Aarnilähde Nami ry 3.57.56
20 Arto Löppönen Tampere 3.59.08
21 Toni Johansson Seinäjoki 3.59.37
22 Mikko Teräväinen 4.01.35

Maraton miehet 40 42,195 km
1 Miika Lahtela Rauman Palomiesurheilijat 2.48.29
2 Miika Mäkitalo House Of M-Files Fire and Bloo 2.59.29
3 Elias Viitakoski Porin Tarmon Triathlon 3.05.11
4 Lasse Sevonkari Kerava 3.05.27
5 Arttu Liukku HyPy Triathlon 3.06.15
6 Jarkko Rännäli Ulvila 3.20.12
7 Jussi Arkela Rauhalati Road Runners 3.21.05
8 Marko Alin Säkylän Urheilijat 3.22.10
9 Tomi Avellan Myrskynsilmä 3.24.38
10 Tuukka Lampila Nokia 3.29.12
11 Teemu Tikkaoja IK-Maraton 3.30.04
12 Markus Ilva Team Rahola 3.30.27
13 Janne Peltonen Kenttäurheilijat-58 3.32.03
14 Janne Huunonen Pori 3.36.10
15 Ilkka Kaikuvuo Tampereen Sisu 3.37.38
16 Kalle Laine Mettäkylän Akilles 3.37.59
17 Mikko Petäjämäki Ylöjärvi 3.44.53
18 Jarkko Leminen Rauma 3.46.18
19 Timo Lauttamus Isokyrö 3.53.00
20 Antti Savolainen Tampere 3.55.07
21 Jussi Jurva Ilmajoki 3.56.04
22 Olli Itäsalo 3.56.22
23 Pirkka Kuusela Hämeenlinna 3.57.48
24 Petteri Hämäläinen Kuopion Elo 3.58.10
25 Ari Virtanen Tamlans 4.03.39
26 Timo Isolähteenmäki Ylöjärven Yrityspalvelu Oy 4.11.48
27 Jari Keskinen 100mc.fi 4.22.51
28 Olli Kohonen IF Mairea Pommi 4.39.47
29 Niko Peltomaa Team Rahola 4.58.04
30 Toni Koskinen Stokiksen Seisojat 5.12.53

Maraton miehet 45 42,195 km
1 Tomi Forsblom Lempäälän kisa YU 2.49.30
2 Sergey Frolov Forssan Salama 3.03.31
3 Veli-Matti Aho Team Manyone 3.04.37
4 Toni Illaru Vihdin Viesti 3.05.43
5 Juha Souko Spiidi.net 3.10.53
6 Timo Anttila Rauma 3.15.46
7 Tom Perttala Velo Salo 3.19.31
8 Jari Vuori Tampere 3.29.12
9 Ossi Porri Vantaa 3.31.12
10 Jyri Hänninen Tampereen Maratonklubi 3.33.17
11 Petri Harju APK-Maratoonarit 3.34.48
12 Mika Puskala 3.40.42
13 Tero Päärni Velo Salo 3.48.31
14 Sören Storkamp Team Sörri 3.49.56
15 Harri Tatti Pirkkala/Punkalaitumen Kunto 3.54.31
16 Hannu Sauvala Manyone 3.56.31
17 Asko Malkamäki Kangasala 4.14.39
18 Kimmo Kyösti Tampere 4.28.16
19 Mika Hämäläinen Parkano 4.33.28
20 Antti Lahti SASKY 4.38.52

Maraton miehet 50 42,195 km
1 Tommi Keikko KylVe 2.59.33
2 Janne Laakkonen FMR 3.00.52
3 Jukka-Pekka Liukkonen Stamina DC Jyväskylä 3.07.12
4 Sakari Kemell Häjyt 3.16.28
5 Veikko Punkka Nami 3.20.54
6 Jarmo Väänänen Rauhalati Road Runners 3.21.03
7 Ari Paalijärvi KPK 24/7 3.22.14
8 Jouko Mäkelä Porvoo 3.22.29
9 Pasi Kaunisto Forssan Salama / Ypäjä 3.24.43
10 Mauno Lemettinen Häjyt 3.30.21
11 Seppo Kantola Kuru 3.33.27
12 Janne Mattila Rauhalati Road Runners 3.34.32
13 Jukka Koljonen Tampereen Maratonklubi 3.40.46
14 Kristian Lindqvist IK Falken 3.49.29
15 Jukka Ylihakola Häjyt 3.52.09
16 Juha Viita SSU-Triathlon 3.54.34
17 Keijo Kohtala Eurajoki 3.59.01
18 Ismo Kantola FMR 4.03.26
19 Tom Syri Kokkola 4.06.23
20 Rami Salminen Team Raju 4.16.34
21 Petri Mononen Team Rahola 4.18.56
22 Timo Tollola 100mc.fi/Saarijärvi 4.30.00
23 Markku Liekkola Elimäen Vauhti 4.30.35
24 Vesa Järvenpää 100mc.fi/Isojoki 4.45.59

Maraton miehet 55 42,195 km
1 Petteri Kilpinen Helsingin Kisa-Veikot 2.59.41
2 Esko Kariniemi RDS 3.06.17
3 Jarmo Takala Kangasalan Triathlonseura 3.07.23
4 Kai Ylä-Outinen Triathlonteam 226 3.11.46
5 Jorma Panula Pori 3.11.51
6 Petri Litmanen Teisko Triahtlon 3.23.16
7 Ari Lappinen Happy Feet/Pietarsaari 3.30.03
8 Timo Saaranen Ikaalinen 3.34.44
9 Jukka Kamula Kokkola 3.36.36
10 Hannu Tohni Tampereen Maratonklubi 3.47.56
11 Timo Ahonen Tampereen Maratonklubi 3.51.49
12 Klaus Savolainen Jyväskylä 3.53.16
13 Eero Pouru KylVe 3.54.43
14 Jukka Manner Team Raju / Kaarina 3.55.31
15 Juha Latvala Alajärven Ankkurit 3.58.22
16 Timo Herrala Iivarinkylän Pyrkivä 4.22.24
17 Timo Marjomäki valimatkat.fi 5.00.45
18 Tapio Metso Stokiksen Seisojat 5.12.53

Maraton miehet 60 42,195 km
1 Jukka Kauppila Kalajoen Junkkarit 2.58.56
2 Reijo Rajahalme Kankaanpää 3.07.52
3 Olavi Kuja-Lipasti Häjyt 3.20.56
4 Heino Aalto Hollola 3.23.57
5 Heikki Järvenpää Parkanon Urheilijat 3.37.16
6 Aulis Valli APK-Maratoonarit 3.38.14
7 Arto Viitala KanMara 3.39.23
8 Pekka Karhumäki Marathonkoulu Pori 3.56.38
9 Esa Nuottivaara Häjyt 4.11.13
10 Olavi Vähämäki Laihia 4.40.23
11 Kari Koivisto Team Rahola 4.55.29
12 Juha Nikkanen Hämeenlinnan Hiihtoseura 4.57.37
13 Jorma S. Tiiri 100mc/Loimaa 5.03.19
14 Tapani Välimäki Nokia 5.34.53

Maraton miehet 65 42,195 km
1 Harri Nurmi Teamraju/Raisio 3.37.24
2 Markku Lauste Nami/100mc.fi 3.56.39
3 Raimo Mäkinen APK-Maratoonarit 3.58.54
4 Orvo Luoma APK-Maratoonarit 4.05.36
5 Markku Rauhala HSU 4.14.19

Maraton miehet 70 42,195 km
1 Antero Lintulahti Saunatalo Orivesi 4.20.22
2 Paavo Pajunen Rantasalmen Urheilijat 4.32.26
3 Antero Holma Alahärmän Kisa 5.03.35
4 Leo Lappalainen Kilvakkala 5.13.36

Maraton naiset 42,195 km
1 Emilia Thomas Salo 3.12.02
2 Elina Junnila Mc100.fi 3.21.03
3 Michaela Åvall Diablos Rojos ry 3.34.34
4 Marjo Niinimäki Team Rahola 3.54.42
5 Päivi Vierula Triathlon Suomi 4.00.48
6 Lea Linnero Järvenpää 4.52.34

Maraton naiset 40 42,195 km
1 Niina Myllymäki Triathlonteam 226 3.23.59
2 Laura Petäjämäki Team Rahola 3.29.23
3 Susanne Roos Hippoksen Maratonkerho 3.29.44
4 Mia Kumlander TuUl Maratonkoulu 3.30.58
5 Terhi Halonen Kunto-Pirkat 3.33.39
6 Anna Hillgren Team Raju 3.52.18
7 Anne Laukkanen Team Manyone 3.56.07
8 Hanna Mäkimantila Seinäjoki 3.58.40
9 Jaana Tenkanen 4.07.58
10 Maria Haapamäki Kauhajoen maratoonarit 4.10.01
11 Tatja Koivukorpi-Järvenpää Porin Soutajat ry 4.14.04
12 Piia Saarenoja Ylöjärvi 4.21.10
13 Leena Hirvelä Tampereen Maratonklubi 4.25.25
14 Annika Polvi Marathonkoulu Pori 4.28.40
15 Iina Puskala 100mc/Nami 4.48.06
16 Reetta Järvenpää Marathonkoulu Pori 4.52.18

Maraton naiset 50 42,195 km
1 Kariina Kauppinen ONMKY/KKM 3.39.56
2 Kirsi Juusela Marathonkoulu Pori 4.09.31
3 Marjo Tossavainen Tampere 4.11.42
4 Susanna Hietikko Kuntoritarit Oy 5.05.47

Maraton naiset 60 42,195 km
1 Päivi Männistö 100mc 4.12.34
2 Päivi Linnero Team Rahola 5.39.40

Puolimaraton miehet 21,1 km
1 Erik Mangeh Mbacha Porin Kuntoilijat 1.10.03
2 Pyry Ilmarinen LUU 1.19.11
3 Lassi Hopeasalo Teivo Stayers 1.19.15
4 Lassi Okka TriVAteam 1.24.25
5 Jeremias Joutsensaari Kangasala SK 1.30.11
6 Asko Huuki Tampere 1.30.48
7 Juuso Leppälä Variksenmarjat Pori 1.36.27
8 Mikko Pölönen Tampere 1.36.38
9 Jarmo Lapinniemi YVM 1.40.24
10 Jani Karo Nokia 1.43.58
11 Tapani Mattila Nellimin Pyry 1.44.13
12 Veli-Pekka Edvik Tampreen Triathlonklubi 1.44.56
13 Sakari Leppäniemi Aqua Plus Triathlon 1.46.24
14 Sami Peltoniemi Vaasa 1.52.40
15 Jouko Arkkola 1.54.50
16 Veli-Matti Vuorisalo PSY 1.55.16
17 Janne Inberg SAKEV1 1.55.50
18 Vesa Lehtinen Keva 1.55.50
19 Arto Tolsa Pori 1.58.03
20 Joni Mettänen Kangasala 2.03.08
21 Ilari Lipsanen 2.06.01
22 Onni Mäki-Juoni KaKa 2.11.44

Puolimaraton miehet 40 21,1 km
1 Markus Välimäki KylVe 1.21.46
2 Janne Männikkö Team Raju 1.22.22
3 Tuomo Tuomisto Kunto-Pirkat 1.23.20
4 Ilkka Hurmansalo Aqua Plus Triathlon 1.28.17
5 Matti Helen Tuul / Pirkkala 1.28.54
6 Jouni Rantala Kangasalan Kisa 1.33.30
7 Sami Viitaniemi Tampere 1.37.21
8 Kuosmanen Santtu Teivo Stayers 1.39.01
9 Mika Koivumäki Nakkilan Vire 1.39.07
10 Joni Köykkä Aqua Plus Triathlon 1.40.14
11 Ville Ojala Ulvila 1.40.48
12 Jaakko Husari Esan Levykaluste Oy 1.45.43
13 Jussi Rantanen FMR 1.47.52
14 Janne Loven Ulvila 2.03.06
15 Juha Vasama Pori 2.28.50
16 Tomi Mustalahti Sastamala 2.44.44

Puolimaraton miehet 50 21,1 km
1 Heikki Sorvoja Pöytyän Urheilijat 1.29.28
2 Kimmo Heikkinen FMR 1.29.41
3 Timo Kolkkava Vaajakosken Kuohu 1.31.23
4 Ilari Köykkä Kauhajoen Karhu 1.32.42
5 Kari Vuorinen Kunto-Pirkat 1.33.02
6 Rauno Koivisto Ikaalisten Urheilijat 1.35.43
7 Jyrki Suoja Pori 1.36.24
8 Jouni Mäkelä APK-Maratoonarit 1.38.31
9 John Rajasalo Kristiinankaupunki 1.42.35
10 Marko Karvanen Mörköperän Mahti 1.44.39
11 Nicke Andersson Munkviken 1.45.31
12 Petteri Lehmuskallio Rauma 1.45.36
13 Peter Ståhl IF Sibbo-Vargarna 1.46.30
14 Jarmo Joutsensaari Kangasala SK 1.46.34
15 Raine Koivumäki Tampere 1.51.44
16 Vesa Linden TT Treenitehdas 1.51.57
17 Timo Pelto-Piri Mänttä 1.53.40
18 Rauno Vänni Nokia 1.57.12
19 Petri Haromo Team Raju/ Rauma 1.58.42
20 Jukka Ylihaveri Ikaalinen 1.58.51
21 Tuomo Lappalainen Jyväskylä 2.11.08
22 Reijo Miettinen Nami ry 3.34.12

Puolimaraton miehet 60 21,1 km
1 Johan Mattfolk IF Kraft 1.40.37
2 Lasse Oulasvirta Tampere 1.42.39
3 Timo Saari Liikuttavat Sastamala 1.46.17
4 Timo Maunula Valkeakosken Haka 1.47.23
5 Tapio Aalto Tampere 1.48.47
6 Asko Kokkonen Huittinen 1.49.44
7 Timopekka Huhtanen Marathonkoulu Pori 1.50.40
8 Petri Moilanen Hämeenlinna 1.54.55
9 Ossi Laitala Alahärmän Kisa 1.56.10
10 Erkki Kytönen Seinäjoki 2.01.27
11 Jouni Hakala RaiKu 2.02.51
12 Sauli Ahvenjärvi Rauma 2.06.32
13 Erkki Petäjä Seinäjoki 2.06.36
14 Hannu Tarna Ikaalinen 2.17.09
15 Totti Arell Team Raju 2.19.24
16 Hannu Majamaa Kankaanpää 2.26.03
17 Hans Orlow Marathonkoulu Pori 2.28.42

Puolimaraton miehet 70 21,1 km
1 Erkki Ylikoski Kunto-Pirkat 1.45.48
2 Veli Männistö Toholampi 2.53.23

Puolimaraton naiset 21,1 km
1 Christina Mishica Kajaanin Kipinä 1.27.30
2 Venla Koivula Aqua Plus Triathlon 1.28.47
3 Anni-Kaisa Mäkipää Köyliön Lallit 1.29.13
4 Assi Steurs Triathlon team 226 1.31.29
5 Silvia Luup Rastikarhut 1.33.00
6 Aino Mäenpää Aqua Plus Triathlon 1.41.21
7 Erika Pulkkinen TriVateam 1.41.48
8 Erica Partanen 1.44.15
9 Pipsa Uusihakala Vaasa 1.53.19
10 Anna-Kaisa Koivisto Tampere 1.54.50
11 Salla Kotakorva Ikaalisten Urheilijat 1.55.44
12 Anna-Kaisa Taimi Ylöjärvi 1.57.00
13 Terhi Kontio AMR 1.57.05
14 Päivi Seppänen Tampereen Maratonklubi 1.57.06
15 Katja Peltoniemi Vaasa 1.57.26
16 Niina Pöysti Preiviikin Kiri 1.59.25
17 Varpu Asukas KanSu 2.00.24
18 Irina Smirnova Kankaanpää 2.01.25
19 Johanna Kiviranta 2.05.47
20 Tuuli Viitaniemi Tampere 2.06.29
21 Katja Nissilä Pori 2.07.17
22 Jenni Hurtig Kyröskoski 2.08.51
23 Mari Lepistö Ilmajoki 2.15.59
24 Emmi Latvala Alajärven Ankkurit 2.18.56
25 Sirpa Latvala Alajärven Ankkurit 2.18.58
26 Laura Polvi Hämeenlinna 2.56.22
27 Riia Koskela Parkano 3.00.24

Puolimaraton naiset 40 21,1 km
1 Pia Siltala Laihian Luja 1.38.23
2 Anna-Lena Strömbäck Koivulahti 1.44.04
3 Minna Haikonen Triathlon team 226 1.46.39
4 Kati Haromo Team Raju / Rauma 1.46.45
5 Saila Männikkö Rauma 1.49.06
6 Raija Polvinen Aqua Plus Triathlon 1.50.39
7 Aino Sirkka HRTR 1.52.51
8 Maria Uurto Tampereen Maratonklubi 1.53.10
9 Heidi Majuri TREMK 1.57.10
10 Salla Tuomola FMR 1.57.10
11 Noora Katajamäki Tampereen Maratonklubi 1.57.36
12 Paula Liukku Tuusula 1.58.49
13 Suvi Holmberg TT Treenitehdas 2.04.18
14 Vilma Vesterinen Jyväskylä 2.13.00
15 Henna Jokinen Tampereen Maratonklubi 2.14.56
16 Sanna Ylistenniemi Sastamala 2.15.40
17 Marita Rintala Huittinen 2.24.39
18 Marjo Laitinen Pori 2.29.06
19 Katariina Janka Tampere 2.32.07
20 Heidi Lehtola Kauhajoki 2.34.32
21 Rosi Mäki-Juoni Kauhajoki 2.35.12
22 Anne Ryödi Kauhajoki 2.35.44

Puolimaraton naiset 50 21,1 km
1 Jaana Saarela Kunto-Pirkat 1.35.20
2 Eerika Lipsanen Espoo 1.36.53
3 Tiina Kauppila 1.41.31
4 Aila Arell Team Raju 1.42.33
5 Teija Tuulensuu 1.51.29
6 Minna Hauhia Ikaalisten Urheilijat 1.55.08
7 Tarja Ahola Ikaalinen 1.56.25
8 Tuula Vataja KanMara 1.56.42
9 Anne Saari Team Raju 1.57.49
10 Johanna Ylihaveri Ikaalinen 2.03.19
11 Pirjo Siltanen Ikaalisten Urheilijat 2.04.18
12 Jaana Köykkä Kankaanpää 2.06.15
13 Tiina Lahtinen Pori 2.21.28
14 Maria Koivisto Team Rahola 2.23.14
15 Minna Hautamäki Tampere 2.52.35

Puolimaraton naiset 60 21,1 km
1 Seija Nurmi Kerkkoon Urheilijat 1.38.11
2 Eija Salmistola Kannonkosken Kiho 1.49.21
3 Pirjo Mettänen Virtain Urheilijat 2.16.47
4 Merja Laihonen Porin Urheiluveteraanit 2.23.10
5 Sirpa Rosti Kaarinan Juoksuklubi 2.28.11
6 Raija Svarvar 100 mc/Häjyt 2.42.52
7 Jaana Volanto-Salo Kauhajoki 2.53.23

10 km miehet 10,0 km
1 Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.57
2 Timo Mantere Ilmajoen Kisailijat 33.04
3 Jussi Salo Ilmajoen Kisailijat 35.04
4 Huugo Honkasalo Team Honkasalo 35.05
5 Janne Niemi Janakkalan Jana 35.31
6 Jarno Vikman Teivo Stayers 37.01
7 Otto Ruusunen Tampereen Yritys 37.30
8 Juha-Pekka Koivula Sastamala 38.25
9 Kalle Kuusisto Tampere 41.42
10 Pasi Kivistö Noormarkun Koitto 45.03
11 Ville Malja Helsinki 45.05
12 Tuukka Leppänen 46.15
13 Jarkko Riitahuhta HSU 47.56
14 Jussi Saari Team Norski 50.57
15 Jussi Valli Käpylä Ski Team Kankaanpää 57.37
16 Jouni Kock 1.05.50
17 Joni Karo Tampere 1.22.44

10 km miehet 17 10,0 km
1 Pyry Paloviita Nokia 40.17
2 Juhana Siivonen Rauman Urheilijat 40.58
3 Leevi Kiukkonen Kauhajoen Karhu 42.18
4 Rami Tuominen KanSu 42.25
5 Niilo Siivonen Hinnerjoki 44.16
6 Aaro Haapamäki Kauhajoen Karhu 47.42
7 Vilmo Pentilä Kauhajoen Karhu 49.15

10 km miehet 40 10,0 km
1 Teppo Syrjälä Tampereen Pyrintö 34.18
2 Klaus Aaltonen Nuutajärven Esa 36.13
3 Veli-Pekka Vänni Lavia 36.36
4 Pasi Ala-Korpi Ullavan Kilpa 38.12
5 Heikki Leppänen KylVe 38.21
6 Thomas Zacheus Porin Seudun Diabeetikot 39.34
7 Jim Eriksson IF Kraft 41.38
8 Raimo Arvola TTR 42.25
9 Terho Into Velo Salo 43.04
10 Janne Syrjäläinen HiMa 44.32
11 Jouko Huuhka KanSu 47.49
12 Markku Takamaa Team Backland 48.16
13 Markku Pelkonen Kannonkoski 49.04
14 Harri Uusitalo Kankaanpää 49.33
15 Petri Laakkonen Tampere 53.19
16 Seppo Mantere Kristiinankaupunki 58.38
17 Petri Laine 1.00.34
18 Jouni Jääskeläinen Ikaalinen 1.12.11
19 Jukka Esko Ikaalinen 1.24.40

10 km naiset 10,0 km
1 Satu Lahtela Eurajoki 48.34
2 Terttu Aaltonen Nuutajärven Esa 52.02
3 Tanja Matikka Hirveereenitsemppiryhmä 52.04
4 Tereza Lopatarova 54.17
5 Sanni Leppäniemi Ylöjärvi 1.04.06
6 Julie Riitahuhta Noormarkku 1.04.28
7 Emmi Ylimäki Vesilahti 1.18.29

10 km naiset 17 10,0 km
1 Priska Peltomaa Pomarkku 45.58
2 Fanny Kiukkonen Kauhajoen Karhu 49.3
3 Emma Haka-Risku TriVAteam 55.29
4 Vilma Koivula TriVAteam 1.00.47

10 km naiset 40 10,0 km
1 Anu Pitkänen Helsingin Juoksijat 42.22
2 Anna Väisänen Hirveereenitsemppiryhmä 47.15
3 Anne Lyytinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 48.39
4 Annika Mäkinen Ulvila 49.39
5 Tarja Lyytinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 51.50
6 Jaana Andersson Munkviken 52.26
7 Anu Vaherluoto Hirveereenitsemppiryhmä 55.36
8 Kirsi Laine Pori 59.21
9 Katja Heikkinen 1.00.34
10 Anu Pörsti Preiviikin Kiri 1.01.35
11 Johanna Storkamp Team Sörri 1.10.00
12 Ritva Manninen Helsinki 1.12.23

Tarkista myös

Yleisurheilijoille mitaleja Universiadeista – antidoping tuo tulosta

Vuosien 2013, 2017 ja 2019 Universiadien tulosluettelot on uusittu antidoping-työn ansiosta. Kolme suomalaista yleisurheilijaa palkitaan …

Vastaa

X