torstai , 14 marraskuu 2019

PM-maastot – Vierumäki 10.11.2019

Maastojuoksun pohjoismaiset mestaruuskilpailut järjestettiin Heinolan Vierumäellä 10.11.2019.
Kilpailun yhteydessä oli myös aikuisurheilijoiden sekä T/P11, 13 ja 15 avoimet sarjat.

Naiset 7,5 km
1 Anna Emilie Møller Denmark DEN 25.21
2 Sara Christiansson Sweden SWE 25.26
3 Maria Sagnes Wågan Norway NOR 25.34
4 Johanna Peiponen Finland 25.40
5 Live Solheindal Norway NOR 26.23
6 Moa Gålnander Sweden SWE 26.36
7 Amalie Sæten Norway NOR 26.46
8 Simone Glad Denmark DEN 26.48
9 Katariina Skräddar Finland 26.54
10 Hanna Bergström Sweden SWE 26.58
11 Kriste Lande Dommersnes Norway NOR 27.04
12 Gudlaug Edda Hannesdóttir Iceland ISL 27.21
13 Oona Kettunen Finland 27.23
14 Line Brandt Pedersen Denmark DEN 27.30
15 Sara-Elise Ruokonen Finland 28.25

Miehet 9 km
1 David Nilsson Sweden SWE 27.07
2 Hlynur Andrésson Iceland ISL 27.09
3 Adhanom Abraha Sweden SWE 27.10
4 Kasper Fosser Norway NOR 27.31
5 Thijs Nijhuis Denmark DEN 27.35
6 Daniel Lundgren Sweden SWE 27.37
7 Antti Ihamäki Finland 27.40
8 Ådne Andersen Norway NOR 27.40
9 Halfdan-Emil Færø Norway NOR 27.50
10 Simon Sundström Sweden SWE 27.54
11 Jaakko Piesanen Finland 27.57
12 Frederik Ernst Denmark DEN 27.59
13 Eivind Øygård Norway NOR 28.06
14 Robin Rohlén Sweden SWE 28.06
15 Marcus Rønn Denmark DEN 28.09
16 Miikka Tenhunen Finland 28.13
17 Jarkko Järvenpää Finland 28.16
18 Jakob Dybdal Abrahamsen Denmark DEN 28.19
19 Eero Saleva Finland 28.26
20 Olavi (U Allase Estonia EST 28.30
21 Martin Egebjerg Olsen Denmark DEN 28.33
22 Karel (U Hussar Estonia EST 28.37
23 Karl (U Mäe Estonia EST 28.53
24 Antti-Pekka Niinistö Finland 29.15
25 Hannu Granberg Finland 29.21
26 Rauno (U Palmi Estonia EST 29.48
27 Reijo (U Ronnila Heinolan Isku 32.33
28 Antti (U Nisonen Mikkelin Kilpa-Veikot 34.09

Nuoret naiset 4,5 km
1 Ingeborg Østgård Norway NOR 15.32
2 Andrea Modin Engesæth Norway NOR 15.34
3 Natalie Blomqvist Finland 15.38
4 Elsa Wallenius Sweden SWE 15.46
5 Maren Halle Haugen Norway NOR 15.54
6 Emilia Lillemo Sweden SWE 16.01
7 Nora Lundin Sweden SWE 16.02
8 Ina Halle Haugen Norway NOR 16.07
9 Malin Agervig Kristiansson Denmark DEN 16.31
10 Heljä-Viivi Unkila Finland 16.32
11 Mie Gam Denmark DEN 16.33
12 Laura Astrup Denmark DEN 16.34
13 Janette Vänttinen Finland 16.35
14 Ilona Mononen Finland 16.37
15 Katrine Risvig Denmark DEN 16.37
16 Klara Hansen Denmark DEN 16.38
17 Salla Laukkanen Finland 17.14
18 Aada (U Miskala Mikkelin Kilpa-Veikot 17.42
19 Nelli (U Hiippavuori Turun Urheiluliitto 17.48
20 Emma (U Hietaranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet 17.59

Nuoret miehet 6 km
1 Håkon Stavik Norway NOR 18.15
2 Joel Ibler Lillesø Denmark DEN 18.20
3 Jonatan Vedvik Norway NOR 18.20
4 Omar Nuur Nuur Sweden SWE 18.21
5 Mika Kotiranta Finland 18.23
6 Anton Østdal Denmark DEN 18.25
7 Ibrahim Buras Norway NOR 18.31
8 Magnus Tuv Myhre Norway NOR 18.34
9 Andreas Bock Bjørnsen Denmark DEN 18.47
10 Andreas Carlsson Sweden SWE 18.50
11 Leevi Keronen Finland 19.03
12 Erik Jälknäs Sweden SWE 19.09
13 Oskari Kangasniemi Finland 19.28
14 Mohamed (U Abouettahery Tampereen Urheilijat -38 19.28
15 Hassan Abdiqadir Sweden SWE 19.39
16 Tuure Haapanen Finland 19.48
17 Jeppe Risvig Denmark DEN 19.54
18 Samuel Auvinen Finland 20.03
19 Hlynur Ólason Iceland ISL 20.12
20 Jakob Vase Johannesen Denmark DEN 20.20

M35 7,5 km
1 Jan Kaas Gamlakarleby IF 25.24
2 Juha Järvelä Kurikan Ryhti 25.57
3 Hannu-Pekka Pukema Kymen Urheiluveteraanit 26.38
4 Tommy Lahti IF Femman 36.57

M40 7,5 km
1 Jukka Nurminen Viipurin Urheilijat 27.20

N40 7,5 km
1 Katja Mustonen Koiviston Kipinä 29.57
2 Anna-liisa Häkkinen Punkalaitumen Kunto 31.33

M45 7,5 km
1 Timo Leppäkorpi Kenttäurheilijat -58 29.19

N45 7,5 km
1 Johanna Lindholm Lovisa Tor 28.26
2 Mirja Vartiainen Espoon Tapiot 32.31
3 Virpi Taipale Helsingin Juoksijat 34.57

M50 7,5 km
1 Jari Pekonen Porvoon Urheilijat 32.47
2 Jouni Komulainen Vihdin Urheiluveteraanit 52.28

N50 7,5 km
1 Pirjo Tenhu Triathlon Club Heinola 34.53
2 Sari Peltonen KU-58 36.08

M55 7,5 km
1 Jari Hakola Kyyjärven KyKy 28.28
2 Juha-Matti Lehtinen Kempeleen Matatonklubi 30.04
3 Jari Uusitalo Porvoon Urheilijat 32.04
4 Juha Heininen Porvoon Urheilijat 32.56
5 Jarmo Viitanen Kenttäurheilijat-58 33.19
6 Ola Bäckström Ik Ståhl/Sverige 33.40
7 Jari Marjomaa Helsingin Kisa-Veikot 34.17
8 Jukka-Pekka Hassinen Runners Club 34.25

N55 7,5 km
1 Päivi Mäkelä Kunto-Pirkat 37.05

M60 7,5 km
1 Heino Aalto Lahtisport 33.54
2 Ilkka Vakkuri Kankaanpäänurheilijat 38.54

M65 7,5 km
1 Erkki Laitila Varsinais-Suomen Veteraaniurhei 32.26
2 Heimo Kärkkäinen Lahden Ahkera 33.23
3 Erkki Ylikoski Kunto-Pirkat 36.31
4 Esko Tynkkynen Varsinais-Suomen Veteraaniurhei 36.43

N65 7,5 km
1 Mirjam Tynkkynen Varsinais-Suomen Veteraaniurhei 39.04

M70 6 km
1 Kauko Kuningas Anjalan Liitto 26.29
2 Eino Lång Hyvinkään Seudun Urheilijat 27.47
3 Pentti Harakka Turun seniori urheilijat TSU 29.04
4 Raimo Niemi Spove ry 30.00

N70 6 km
1 Marjatta Saimovaara Lahtisport 38.13

M75 6 km
1 Markku Juopperi Spove ry 32.38
2 Anssi Joutsenlahti Kankaanpään Urheilijat KankU 39.08

N75 6 km
1 Hannele Kivistö Spove ry 37.03

T11 3 km
1 Isabella Stenbäck Akilles Porvoo 13.16
2 Silja Valtola Mikkelin Kilpa-Veikot 13.28

P11 3 km
1 Tatu Virtanen Liedon Parma 11.27
2 Kent Lindholm Lovisa Tor 11.51
3 Kasper Redman Lahden Ahkera 12.07
4 Atte Virtanen Liedon Parma 12.09
5 Leo Rajaniemi Lahden Ahkera 12.23
6 Alex Ahlgren Porvoon Urheilijat 12.45
7 Eric Rinne Lahden Ahkera 12.59
8 Filip Nyström Porvoon urheilijat 12.59

T13 3 km
1 Pinja Lindstedt Porvoon Urheilijat 11.11
2 Inka Peltola Vehmaisten Urheilijat 11.12
3 Neela Notkonen Lahden Ahkera 12.11
4 Sofia Rinne Lahden Ahkera 12.12
5 Aino Jokkala Porvoon Urheilijat 12.31
6 Heidi paasonen Mikkelin kilpa-veikot 13.25
7 Celina Salonen Nastolan Naseva 14.49

P13 3 km
1 Ville Viitakoski Mikkelin Kilpa-Veikot 10.48
2 Perttu Grönvall Karhulan Katajaiset 11.10

T15 3 km
1 Ida-Sofia Simola Hämeenlinnan Tarmo 12.08

Tarkista myös

Sondre Nordstad Moen: Kestävyysjuoksijan yksinäisyys

Sondre Nordstad Moen on yksi norjalaisen kestävyysurheilun ihmeistä. Pian 29 vuotta täyttävä Moen voitti kaksi …

Vastaa

X